Čo treba pred rekonštrukciou zvážiť

0
1770

Naše bývanie je pre nás dôležité. Nové byty, či domy nekupujeme každý deň a neraz sa musíme uskromniť aj s tým, čo máme. Oveľa lacnejšie nás tak môže vyjsť rekonštrukcia nášho staršieho bytu, ako kúpa celkom novej nehnuteľnosti.

Skôr, či neskôr si podobné zásahy vyžiada každá domácnosť, no skôr než sa pustíte do prác, musíte zvážiť nielen svoju predstavu o tom, ako by to malo vyzerať, ale aj svoje finančné možnosti. Práve tu narážame často na problém, keďže aj rekonštrukcia zhltne aj niekoľko tisíc eur. Všetko tak treba plánovať, a tak šetriť vopred. Otázkou predsa nie je, či budete tieto prostriedky potrebovať, ale skôr kedy k tomu dôjde.

Ani po šetrení však neraz nemáme dostatok hotovosti na všetky opravy. Je však dobré, ak rekonštrukciu realizujeme postupne a kompletne, a neuspokojíme sa len s čiastočným výsledkom. Ak chcete takto k obnove pristupovať aj s menším rozpočtom, zvážte, či by Vám nepadla vhod pôžička. Aj Slovenská požičovňa ponúka možnosť, ako neodkladať nevyhnutné práce na neskôr. Dôležité však je, aby ste dobre zvážili aj svoju následnú schopnosť splácať.

Pri rozsiahlejšej rekonštrukcií však treba postupovať komplexne. Všetko dobre premyslite, aby napríklad po novej dlažbe nemuseli stúpať aj robotníci, ktorí Vám prišli namontovať nové okná. Zaujímavým zásahom, ktorý vyhľadávajú viacerí je aj odhlučnenie. Izolácia Vášho bytu od okolitých zvukov je na nezaplatenie, najmä ak máte hlučnejších susedov, alebo bývate blízko frekventovanej cesty. Vtedy nepomôžu len plastové okná. Akustická pena tak môže vytúžený pokoj priniesť aj Vám. Viac sa o tomto zásahu dozviete na potichu.cz.

 

Photo by njaj / freedigitalphotos.net