Mobil od operátora či z predajne? Dilemu vyriešime za vás a poradíme, či si k mobilu vziať paušál alebo kredit

0
5244

Mobilný telefón, ešte pred pár rokmi nepoznaný pojem, je dnes už bežným zariadením každého z nás. Bez mobilu by sme sa už takmer nevedeli ani pohnúť. Pomáha nám spojiť sa s rodinou a známymi, krátiť si voľné chvíle hraním sa hier a používaním rôznych aplikácií či nájsť cestu, keď sa potrebujeme dostať na neznáme miesto.

Vďaka paušálom môžete telefonovať, koľko potrebujete, a surfovať na internete takmer neobmedzene. Mobil alebo smartfón si dnes viete kúpiť aj za zvýhodnenú cenu k vybranému paušálu u mobilného operátora, ale stále aj priamo od jeho výrobcu. Ktorá možnosť sa oplatí viac?

Mobilný telefón priamo od výrobcu

Zadovážiť si mobilný telefón môžete od výrobcu alebo teda z obchodu s elektronikou, alebo v predajni či v e-shope mobilného operátora. Kúpou mobilu priamo od výrobcu viete pomôcť v boji proti obchodom, ktoré telefóny dovážajú zo zahraničia a tak ich ponúkajú za bezkonkurenčne nižšie ceny. Môže to však byť nebezpečné a často ani neviete, čo kupujete. Preto si pri kúpe treba overiť serióznosť firmy a snažiť sa kúpiť zariadenie od oficiálnych, najlepšie slovenských distribútorov. Tu si viete byť istý, že váš telefón bude mať slovenské menu, bude dostupný pre všetkých operátorov, originálne zabalený a so zárukou 24 mesiacov.

Mobilný telefón od operátora

Rozdiel pri kúpe telefónu v hocijakej predajni a u mobilného operátora je znateľný hlavne v servise. U operátora máte 2-ročnú istotu, že v prípade, ak sa vám mobil pokazí, ten vám ho musí prevziať a zabezpečiť jeho opravu alebo výmenu. Oproti bežným predajcom je však cena za zariadenia u operátorov výrazne vyššia. V prípade lacnejšieho telefónu je nižšia cena len kompenzáciou za viazanosť, ktorou ste nútený u daného operátora ostať niekedy až 24 mesiacov a využívať tak jeho služby.

V minulosti bolo nevýhodou kúpy telefónu u konkrétneho operátora to, že bol blokovaný pre inú sieť. Pokiaľ ste teda mali telefón so SIM kartou zakúpený v Orange, „SIM-ka“ od iného operátora by vám v telefóne nefungovala. Teraz to už tak, našťastie, nie je a telefóny sa už predávajú odblokované pre všetkých operátorov.

Mobil k paušálu za zvýhodnenú cenu?

Kým kedysi bolo bežnejšie a výhodnejšie len dobíjanie kreditu a jeho využívanie len na volania a posielanie textových správ, teraz už väčšina klientov využíva rôzne druhy paušálov. Je to určite oveľa praktickejšie, ako kontrolovať si stále stav kreditu a obávať sa, či sa vám najbližší hovor nezruší akurát v priebehu búrlivej debaty s kamarátkou alebo v priebehu dôležitej komunikácie s klientom.

Mobilní operátori myslia na potreby každej generácie, a tak vznikajú paušály výhodné na volania, dátové paušály určené hlavne pre milovníkov používania mobilného internetu alebo paušály šité na mieru školákom, ktorí si radi a bez rozmyslu posielajú správy a v rámci paušálu ich môžu poslať nekonečne veľa a bezplatne.

V súčasnosti si môžete zakúpiť špičkový smartfón alebo aj tablet k paušálu, ktorý si sami vyberiete podľa svojich preferencií, a môže vás to vyjsť lacnejšie ako kúpa samotného mobilu. Nevýhodou je akurát už spomínaná viazanosť, ale pokiaľ vydržíte určité obdobie, v konečnom dôsledku sa vám to môže oplatiť. Paušál a zariadenie k nemu môžete získať dokonca aj na splátky (3 až 24 mesiacov), pričom  však nejde o bežnú viazanosť, lebo celú sumu môžete v priebehu splácania kedykoľvek doplatiť aj jednorazovo.

Kúpiť mobil z obchodu či od operátora?

Rovnako ako pri každej inej veci, aj tu platí, že každú kúpu si treba vopred dobre zvážiť a porovnať si, čo sa oplatí viac. Ak vám kúpa telefónu nesúri, počkajte napr. do Vianoc, keď operátori zvyknú „vytiahnuť z rukáva“ rôzne vianočné akcie. Zvážte však, či vám stojí za nový mobil s paušálom aj niekoľkomesačná viazanosť, počas ktorej sa situácia na trhu môže otočiť a paušál môže byť zrazu menej výhodný. Takisto sa zvyčajne neoplatí priplácať za drahší paušál, len aby ste získali telefón čo najlacnejšie.

Kúpte len to, čo naozaj potrebujete, pretože niekedy sa vám môže oveľa viac oplatiť telefón z predajne a k nemu SIM karta s kreditom. Od jedného pomerne nového operátora na trhu si ju viete kúpiť len za 4 eurá a získate k nej štartovací kredit vo výške 4 eurá a rovnaký bonusový kredit. Volania aj SMS-ky budete mať len za 4 centy v rámci celej EÚ a po 3. minúte volania v sieti sprostredkovateľa dokonca zadarmo. Ak chcete využívať internet, aj ten je s touto kartou výhodný a môžete tak dátovať iba za 1 cent za 1 MB dát.

Ak sa rozhodnete kúpiť si mobil cez internet alebo aj v predajni, pozrite a porovnajte si vopred jednotlivé cenové ponuky napr. na portáli heureka.sk.