Osvojte si predsavzatia, vďaka ktorým ušetríte

0
1599

Viac-menej každý rok začína takisto. Po prvých precitnutiach z novoročnej pijatiky a následnému zaprisahaniu, že už v živote nesiahnete po poháriku, prichádza to druhé najčastejšie zbožné prianie Slovákov: „šetriť, šetriť, šetriť“. Ako však dosiahnuť, aby tento smelý plán neostal len pri slovách, ale premietol sa do reálnych skutkov?

Šetrenie neobľubuje nikto z nás, no nejaký ten cent si viete odložiť do prasiatka a to aj bez toho, aby ste si odtrhovali od úst. Stačí, keď sa budete pridržiavať pár jednoduchých rád a uvidíte, ako sa vaše konto zobjemní.

Stop kávičkám a stravovaniu v reštauráciách

Kto nemá rád vysedávanie s kamarátmi pri kávičke, pivku či inom drinku? Takého človeka ťažko nájdeme, no aspoň párkrát by sme túto obľúbenú kratochvíľu mohli oželieť. Kamarátov môžete na kávu pozvať aj k sebe domov a nemusíte práve vysedávať v drahých podnikoch nekonečné hodiny.

Rovnako efektívnym úsporným režimom je obmedzenie stravovania v reštauráciách. Čo tak nakúpiť si zopár surovín, naučiť sa variť a zaobstarať si výživu na pár dní dopredu? Síce je to menej komfortné ako jedlo naservírované rovno pred nos, a taktiež to bude stáť viac času, no verte, že na konci mesiaca budete pri zostatku na účte milo prekvapený.

Seknite s fajčením a nadmerným pitím

Ach, to nešťastné fajčenie… Koľký rok po sebe si snažíte nahovoriť, že tentoraz to naozaj vyjde? Všetko je len v hlave a o pevnej vôli… Fajčenie niečo stojí a nie je to málo. Prináša nám často z rôznych psychologických dôvodov pocit prchavej spokojnosti a uvoľnenosti.

Dobrou stratégiou v boji proti tomuto zlozvyku môže byť neustále opakovanie toho, ako nechutný, drahý, smradľavý a zdraviu škodlivý tento zlozvyk je a možno sa vám podarí aspoň eliminovať počet vyfajčených krabičiek. Podobne je to aj s alkoholom, pohár vínka večer pri televízií ešte nemusí byť finančne likvidačný. Naopak každý víkend prežúrovaný v meste, vie nahryznúť rozpočet poriadne hlboko.

Nehýčkajte sa a nakupujte v zľavách

Smejete sa starým rodičom, že ich obľúbenou večernou činnosťou je listovanie v akciových letákoch? Čo by sa stalo, ak by ste do nich z času na čas hodili očkom aj vy. Nič nedokáže váš rodinný nákup zjednodušiť tak ako organizované a premyslené nakupovanie.

Oplatí sa spraviť škrt nákladom, ktoré sú pre váš život absolútne zbytočné. Služby ako kaderníčka, kozmetička, pedikúra, manikúra a masáže každý mesiac sú výsadou bohatých, pretože väčšinou nekresťansky predražené.

Eliminujte dlhy a stanovte si hranice

Dlhy, ktoré prenášame z roka na rok vás stoja najviac. Zbavte sa ich, čím skôr sa dá, samozrejme, iba ak je to v rámci vašich možností, pokiaľ máte stále na výber, do dlžôb sa ani nepúšťajte. Nakupovanie na úver je síce trendy, no vytvára vám záväzky a frustráciu na niekoľko mesiacov.

Podobne je to s paušálmi, hypotékami a splátkami za rôzne bankové a internetové služby. Stanovte si sumu, ktorú ste ochotný za tieto služby mesačne hradiť a držte sa v týchto mantineloch.

Auto nechajte v garáži

Vozíte sa autom do obchodu, ktorý je na skok od vášho domu? Postavte sa na nohy a prejdite sa! Prospejete tak nie len vášmu zdraviu, ale aj vašim financiám a v neposlednom rade i životnému prostrediu. Neradi si to priznávame, no pravda je taká, že bez auta, akoby človek už nevedel existovať, no skúste jeho používanie zredukovať na nevyhnutné prípady a uvidíte, že zrazu ani na benzín, nebudete potrebovať toľko peňazí.

Absolútne najlepším spôsobom ako ušetriť pre vás bude, ak si na papier spíšete prehľad vašich mesačných výdavkov a kriticky rozhodnete, ktoré sú naozaj nutné a ktoré sa ešte vždy dajú obmedziť, prípadne odstrániť. Držíme palce!

Zdroj foto pexels.com