Vodiči, nepodceňujte jazdu v zime

0
1814

I keď zákon stanovuje presné podmienky, kedy prezuť pneumatiky na autách, bezpečnosť by mala byť pre vodičov dôležitejšia. Výmenu pneumatík netreba podceňovať a nechávať na poslednú chvíľu.

Počasie vie vždy poriadne prekvapiť – ale v prípade pneumatík nestačia len zimné pneumatiky. Zima sa často začína omnoho skôr a vodič by mal predvídať nielen na ceste, ale aj v oblasti zdravia a bezpečnosti. Zimné pneumatiky treba nechať do rúk odborníkom, ktorý sa postarajú o ten správny výber. Pokiaľ to máte v malíčku vy sami, tak potom sa určite zhodneme na názore, že do kvality sa oplatí investovať.

Rozdielom medzi zimnými a letnými pneumatikami je to, že zimné pneumatiky nezamŕzajú. Ak je teplota nižšia ako sedem stupňov, lepšie priliehajú na snehu, ľade, ale i na suchej ceste. Pre vodičov poskytujú väčšiu stabilitu, či už v zákrutách alebo v náhlej zmene smeru jazdy.

Ktoré si zvoliť?

Zimné pneumatiky si môžete vybrať viaceré – či už z hľadiska komfortu, športového vybavenia, elegancie, alebo špičkového vybavenia. Pre správny výber vám ponúkame niekoľko tipov. Prvým je značka SAVA ESKIMO. Je určená pre osobné autá, ktoré si žiadajú unikátny dizajn. Ich výhodou v praxi je to, že sú spoľahlivým spoločníkom pri zasnežených, ale i ľadových cestách. Druhý tip je značka NEXEN, ktorá je určená tiež pre osobné vozidlá s dynamickou jazdou. Sú novinkou na trhu a ponúkajú aj verziu „sport“, ktorá splní sen všetkým športovým vodičom. Medzi ďalšie tipy na trhu patria značky SAVA, BARUM, PIRELLI či MATADOR.

Pamätajte si, že nezabezpečenie si zimných pneumatík môže znamenať aj mastnú pokutu. Medzi vodičmi sa objavujú aj diskusie, kedy sa považuje pneumatika za „novú.“ Neexistujú

žiadne oficiálne vedecké ani technické údaje, ktoré by jasne stanovili maximálny vek novej, nepoužitej pneumatiky. Je však nevyhnutné, aby predajcovia pneumatík dodržiavali podmienky ich správneho skladovania. Pneumatika, ktorá ma 5, prípadne 6 rokov, zväčša môže niesť prívlastok „nová“.