Užitočné rady pre rafterov – začiatočníkov

0
2297

Fascinuje Vás divoká voda, možnosť ju splavovať a zažiť na nej úžasné dobrodružstvo? V tom prípade rozhodne choďte do toho. Keďže však s raftingom iba začínate a tento šport je aj ako voľnočasová aktivita veľmi náročný a vyžaduje si dôslednú predprípravu, buďte naň pripravení. Nech Vám rafting Čunovo či iné splavy na slovenských riekach prinesú len pozitívne zážitky.

Zoznámenie sa s raftingom

Ak s raftovaním iba začínate, rozhodne sa hneď nevyberte na tú najdivokejšiu rieku, akú u nás nájdete. Rafting Belá je síce krásny a jedinečný, ale aj vysoko rizikový, obzvlášť pre neskúsených rafterov, preto začnite pozvoľna na nejakom pokojnejšom vodnom toku.

Taktiež je nevyhnutné držať sa rád inštruktora, ktorý Vás naučí, ako správne raftovať a nestráviť viac času vo vode, než na rafte. Skúsení vodáci Vám predvedú aj rôzne techniky pádlovania, naučia Vás zdolávať prekážky na vode, ako aj nespanikáriť, ak by sa vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok či rozbúrenej hladiny náhodou Váš raft prevrátil. Nejde teda len o to zakúpiť si výhodný poukaz na raftovanie, prípadne tento skvelý zážitok podarovať blízkemu ako dar. Nezabúdajte ani na poctivú prípravu, aby ste nič nepodcenili a vo vode nespanikárili.

Raftovanie pod vedením skúsenejších

Dnes to už nie je žiaden problém. Každý raftový areál je vybavený tímom skúsených profíkov, ako aj člnmi, ktoré Vám zapožičia. Výnimkou nie je ani špičkový rafting Čunovo, ktorý leží blízko Bratislavy a je vyhľadávaným miestom nielen rafterov – začiatočníkov, ale aj profesionálnych športovcov, ktorí tu trénujú. Vedenie inštruktora je tu doslova samozrejmosťou, rovnako tak poskytnutie   kompletnej výstroje, v ktorej nesmie chýbať neoprén, vhodná buv, prilba, záchranná vesta a suché lodné vaky. Štandardom je i odborná inštruktáž pred samotným splavom v závislosti od toho, či ste úplní začiatočníci alebo už máte s raftovaním nejaké skúsenosti.

Keďže rafting je ideálny najmä  pre štvorčlenné alebo šesťčlenné posádky, je fajn prísť vo väčšej skupine, s ktorou následne na vodu vyrazíte.

Už ostáva len si to užiť naplno so všetkým, čo k raftingu patrí.

Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie