Krupobitie a preliačiny na aute: Nielen havária môže poškodiť vaše vozidlo

0
1374
Krupobitie a preliačiny na aute: Nielen havária môže poškodiť vaše vozidlo
Krupobitie a preliačiny na aute: Nielen havária môže poškodiť vaše vozidlo

Vozidlá zaparkované vonku sú vystavené rôznym poveternostným vplyvom, ktoré môžu spôsobiť ich poškodenie alebo znehodnotenie. Medzi najnebezpečnejšie živly patria veterné smršte a krupobitie. Krupobitie často zanechá na karosérii, sklách alebo pneumatikách trvalé následky. Prečo je krupobitie pre autá nebezpečné a ako sa dajú opraviť preliačiny na karosérii?

Krupobitie je nielen letnou hrozbou

Krupobitie je atmosférický jav, pri ktorom sa v oblakoch tvoria ľadové guľôčky rôznej veľkosti. Krupobitie sa vyskytuje najčastejšie v letných mesiacoch, keď je vysoká teplota a vlhkosť vzduchu. Vzniká v silných búrkových mrakoch, kde vodné kvapôčky zmrznú a zväčšujú sa vplyvom nárazových prúdov vzduchu. Keď dosiahnu určitú hmotnosť, spadnú na zem rýchlosťou až 200 km/h. Je zrejmé, že takáto rýchlosť dokáže narobiť veľké škody na všetkom od striech a okien až po preliačiny na aute.

Práve škody na autách bývajú po krupobití značné a ich oprava nákladná. Ľadové guľôčky vytvoria plytšie či hlbšie krátery rôznej veľkosti. Okrem toho môžu rozbiť alebo popraskať čelné a zadné sklo, poškodiť svetlá, zrkadlá, antény a strešné nosiče. Závažnosť poškodenia závisí od veľkosti, hustoty, tvaru a rýchlosti krúp. Väčšie a tvrdšie krúpy môžu dokonca prebiť plech.

Ako sa chrániť pred krupobitím?

Najlepšou prevenciou je parkovať vozidlo v garáži alebo pod strechou. Ak nemáte k dispozícii žiadne kryté parkovanie, môžeme použiť špeciálne plachty, deky, kartóny alebo iné materiály, ktoré zmiernia náraz krúpou. Odporúčame sledovať predpoveď počasia a vyhnúť sa jazde počas búrok. Ak ste už na ceste, nájdite najbližšie bezpečné útočisko, napríklad sa ukryte pod most, tunel, na čerpaciu stanicu alebo parkovisko. V prípade, že prechádzate diaľnicu, znížte rýchlosť a zapnite výstražné svetlá.

Možnosti opravy preliačin na aute

Či už spôsobia preliačiny na aute živle, alebo vandalizmus na aute, máte viac možností opravy tohto typu poškodenia v závislosti od veľkosti, hĺbky a umiestnenia preliačin. Medzi najviac preferované metódy patria:

– Vyklepanie pomocou karosárskeho kladiva alebo zvona, ktorý vytvára podtlak a vyťahuje preliačinu zospodu.

– Vyrovnanie preliačin pomocou teploty a spreja so stlačeným vzduchom, ktorý zahrieva a zároveň ochladzuje preliačinu. Preliačina sa dá následne vyrovnať.

– PDR (Paintless Dent Repair) technika. Táto oprava preliačin je najšetrnejšie a najlacnejšia.  Počas opravy sa používa špeciálne náradie na jemné vytláčanie alebo vyťahovanie preliačin bez poškodenia laku.

Odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov v autoservise, ktorí poškodenia vyhodnotia a navrhnú vám najlepší spôsob opravy.

Autor: Gabriela Kudláčová