Včely nám pomaly vymierajú

0
4691

Deje sa to potichu a globálne, umierajú miliardy včiel, čo ohrozuje našu úrodu a potraviny. Okrem toho, že sú včely dôležité pre biodiverzitu a fungovanie ekosystému, hrajú tiež zásadnú úlohu v produkcii potravín. Približne tretina surovín, ktoré každý deň konzumujeme, sa nezaobíde bez opeľovania hmyzom. Plodiny ako je pšenica, ryža alebo kukurica opeľuje vietor, 87% kvitnúcich rastlín však k svojej reprodukcii potrebuje hmyz. Práce včiel a ďalšieho hmyzu, ale aj ich vplyv na to, čo denne jeme, sú teda nenahraditeľné a nesmierne cenné. Bez nich by neprežili celé skupiny rastlín a zmizla by tiež veľká časť zdrojov potravy pre zvieratá. A takto sa to reťazovou reakciou dostáva až k nám. 

Prvé správy o náhlom vymieraní včelstiev prišli z juhovýchodu Spojených štátov. Na východnom pobreží USA zmizlo podľa odhadov vyše 70% včiel, na západnom pobreží takmer 60%. Včely začali hynúť aj v Európe.

V poslednom desaťročí dochádza k masívnemu vymieraniu včelích kolónií najmä v Európe a Severnej Amerike, kde už zmizli milióny jedincov. Ale prečo? Príčin je hneď niekoľko. Vedci sa domnievajú, že na svedomí to majú najmä roztoče a parazity, ktoré prenášajú vírusové ochorenia.

Ďalším možným dôvodom je moderné priemyselné poľnohospodárstvo, ktoré včeliu populáciu výrazne oslabuje. K rozpadu včelích kolónií prispieva intenzívne používanie chemických hnojív a pesticídov. Prirodzené prostredie včiel a ďalšieho hmyzu  mizne a je nahradzované  monokultúrami (pestovanie jednej plodiny na veľkej rozlohe), ktoré sú pre hmyz ako púšť.

Vedci zatiaľ tápu a skúmajú pôsobenie pesticídov, kontamináciu chemickými látkami, genetické poruchy, vírusové infekcie, výživovú nedostatočnosť, či dopady klimatických zmien. Objavili sa aj teórie o negatívnych účinkoch GMO a elektromagnetického žiarenia emitovaného telekomunikačnými vysielačmi. Nemeckí vedci už dlhšiu dobu dokazujú, že správanie včiel sa mení v blízkosti elektrického vedenia a z novej štúdie univerzity v Landau vyplýva, že včely sa odmietajú vrátiť do úľa, keď je nablízku umiestnený mobilný telefón.

Odborníci opäť raz dvíhajú varovný prst a zdôrazňujú, že ľudstvo sa aj tak nakoniec vyhubí samo. Zostáva nám teda iba čakať, kto z koho si to nakoniec vystrelí. Sme ochotní niečo zmeniť, alebo urobiť ústupky? Buďme k sebe úprimní… Kto by sa chcel vrátiť o krok späť? Niekedy je však tento jediný krok dôležitejší ako čokoľvek iné. 

Zdroj: blogs.discovermagazine.com

Foto: blogs.discovermagazine.com, flickriver.com