Vynálezy, ktoré vznikli náhodou a zmenili svet

0
2187

Za niektorými vynálezmi stoja nespočetné hodiny práce a obrovské úsilie. Iné vzniknú náhodou alebo preto, že bol niekto len trošku nešikovný. A táto malá chybička prinesie niečo úplne nové, čo zmenilo osobný svet „vynálezcu“, ale aj svet ako taký. Pozrime sa spoločne s banner.sk na vynálezy, ktoré vznikli skutočne zaujímavým spôsobom. Ich autori boli pomerne obyčajní ľudia a dokázali, že i nepodarený deň môže viesť k naozajstnému úspechu, ktorý by ste nečakali. A práve to nám dáva nádej, že aj my môžeme zhodou okolností prispieť svojím dielom k veľkým prínosom a to iba vďaka smole, z ktorej sa nakoniec vykľuje šťastie.

KARDIOSTIMULÁTOR

Každý rok zachráni pol milióna ľudských životov. Vďaka Greatbatchovým kardiostimulátorom, ktoré boli pôvodne veľké ako televízor, má množstvo ľudí šancu žiť. V roku 1956 sa ho podarilo vyvinúť úplnou náhodou. Pri inštalácii zariadenia na zaznamenávanie srdcového rytmu si všimol Greatbatch zvuk podobný tlkotu srdca. A práve vtedy si spomenul na rozhovor s inými vedcami, že elektrická stimulácia môže nahradiť jeho rytmický tlkot.

COOKIES S KÚSKAMI ČOKOLÁDY

Zatiaľ čo Ruth Wakefield piekla svoje kakaové sušienky, zistila, že nemá čokoládu, tak jednoducho nalámala čokoládovú tyčinku na malé kúsky, zamiešala do cesta a dúfala, že sa po upečení roztečú na nerozoznanie od tých pôvodných. Kúsky čokolády ale iba zmäkli a s nimi aj srdcia všetkých, ktorí ich ochutnali.

BEZPEČNOSTNÉ SKLO 

Tiež vzniklo čistou náhodou a zachránilo už tisícky ľudí pred smrťou. Edwardovi Benedictovi, ktorý vyradzoval sklené vedecké banky, spadla jedna na zem. Na jeho prekvapenie sa však nerozbila, bola len celá popraskaná. Sklo obsahovalo nitrocelulózu, ktorá slúžila ako lepidlo a to udržalo roztrieštené sklo pokope. Prvýkrát bolo takéto sklo použité na plynové masky v prvej svetovej vojne a odvtedy sa používa na výrobu skiel do áut.

UMELÉ SLADIDLO

Keď jedol uponáhľaný pán Fahlberg v laboratóriu svoju večeru, neobťažoval sa umyť si ruky, aj keď predtým pracoval s chemikáliami obsahujúcimi uhoľný decht. Keď začal jesť chlieb, mal nezvyčajne sladkú chuť, ako aj voda a obrúsok. Vrátil sa teda do laboratória a odvážne ochutnal všetky vzorky, až našiel tú, ktorá obsahovala sacharín.

LEPIACE ŠTÍTKY

Pôvodne to malo byť extrémne silné lepidlo, irónia je v tom, že sa autorovi podarilo vyvinúť veľmi ľahko oddeliteľné lepidlo. Vďaka tomu si teda farebné štítky môžeme nalepiť a odlepiť, znova nalepiť a znova odlepiť…

MIKROVLNNÁ RÚRA

Pán Slepcer pracoval počas druhej svetovej vojny pri zvukovom magnetróne, ktorý vyžaroval vysokofrekvenčné vlnenie, keď si všimol, že jeho čokoláda vo vrecku na nohaviciach sa vždy v blízkosti zariadenia roztopila. Ako dopadol jeho pokus s misou kukurice – to si hádam vie predstaviť každý. 

PLAST

John Hyatt sa najprv pokúšal nájsť vhodnú alternatívu slonoviny na výrobu biliardových gúľ. Plast sa mu podarilo vynájsť vďaka chemikáliám v laboratóriu a rozliatemu kolódiu. Takto sa stal vynálezcom pružného materiálu, ktorý sa okamžite rozšíril do celého sveta.

A preto hlavu hore, možno sa usmeje šťastie i na Vás!

Zdroj: extra.cz

Foto: blogs.scientificamerican.com