Nobelova cena v aukcii

0
3065

Nobelova cena je ocenenie každoročne udeľované za zásadný vedecký výskum, technické objavy či za prínos pre ľudstvo. Všeobecne je považovaná za najhodnotnejšie ocenenie, ktoré sa dnes udeľuje. Nobelove ceny sa udeľujú za činnosť v piatich kategóriách: fyzika, chémia, medicína, literatúra a za prínos pre mier; spolu s týmito cenami sa udeľuje tiež cena za ekonómiu, ktorá však technicky nie je Nobelovou cenou. Toto prestížne oceňovanie bolo zahrnuté v poslednej vôli švédskeho vedca a priemyselníka Alfreda Nobela, vynálezcu dynamitu.

V roku 1935 bola Nobelova cena za prínos vo fyzike udelená anglickému vedcovi Jamesovi Chadwickovi za objav neutrónu. Iba nedávno bola predaná v aukcii za 329.000 dolárov.

Aukčný dom Sotheby, ktorý sa zaoberal týmto predajom (3. júna v New Yorku), odhadoval, že nositeľ zlatej medaily  a sprievodný diplom sa budú predávať v hodnote medzi 200.000 až 400.000 dolárov. Predávajúci je zberateľ medailí a mincí, ktorý si kúpil Chadwickovu Nobelovu zlatú medailu a diplom asi pred 20 rokmi.

James Chadwick navštevoval strednú školu v Manchestri a neskôr študoval na miestnej univerzite a na univerzite v Cambridge. V roku 1914 odišiel do Nemecka, kde pracoval s Hansom Geigerom na Technische Univerzität v Berlíne. Po vypuknutí 1. svetovej vojny musel ostať v Nemecku, kde bol internovaný až do konca vojny.

Po skončení vojny sa vrátil do Cambridge, kde pracoval spolu s Ernestom Ruthefordom na skúmaní emisií gama žiarení z rádioaktívnych látok. Skúmali tiež transmutácie častíc ich bombardovaním alfa časticami a atómové jadrá.

V roku 1932 Chadwick ako prvý na svete objavil neutrálne nabitú časticu vo vnútri atómu, ktorá dostala názov neutrón. Za tento prevratný objav mu bola v roku 1935 udelená Nobelova cena za fyziku. Chadwickov objav umožnil vytvorenie prvkov ťažších ako urán aj v laboratórnych podmienkach a neutróny už v roku 1934 použil Enrico Fermi na bombardovanie atómového jadra.

V roku 1935 sa James Chadwick stal profesorom fyziky v Liverpoole. V roku 1940 na krátku dobu odišiel do Spojených štátov, kde sa zúčastňoval nukleárnych výskumov, ale onedlho sa vrátil. Do Spojených štátov sa vrátil ešte neskôr, keď sa pripojil k Projektu Manhattan.

V roku 1945 bol Chadwick pasovaný za rytiera. Po vojne sa znova vrátil do Cambridge, kde 24. júla 1974 zomrel.

Prvý verejný predaj Nobelovej ceny sa uskutočnil v minulom roku a dražila sa medaila Francisa Cricka, ktorý ju získal v roku 1953 za objav DNA. Tento skvostný symbol významného dedičstva bol ocenený na 500.000 dolárov, no nakoniec sa predal za viac ako 2 milióny dolárov. 

Zdroj a foto: livescience.com