Ako funguje transformátor?

0
2237

Náš svet je plný technických strojov a nástrojov, bez ktorých by sme si asi náš život na zemi nevedeli ani predstaviť. Strojov je nespočetne veľa a niektoré sú také, o ktorých ste možno v živote nepočuli, no na svete sú veľmi potrebné. O týchto strojoch by preto bolo dobré niečo vedieť.

Ľudia, ktorý rozumejú technike tento stroj budú poznať, no pre niekoho to bude úplná novinka o ktorej do dnes vôbec nepočul. Ide o transformátor. Názov vám možno bude znieť povedome, pretože s týmto strojom sa viete stretnúť dosť často. Ak ste sa prvýkrát o tomto stroji dozvedeli, čítajte ďalej. Dozviete sa tam všetko, čo o transformátore potrebujete vedieť.

Ako funguje a kde sa využíva transformátor?

Transformator je netočivý elektrický stroj, umožňujúci prenos elektrickej energie z jedného elektrického obvodu do druhého pomocou elektromagnetickej indukcie. Pri elektromagnetickej indukcií dochádza ku vzniku indukovaného prúdu a napätia. Transformátor však dokáže aj iné veci. Dokážete ho použiť aj na zmenu veľkosti striedavého prúdu nahor, alebo nadol. Transformátor je veľmi bezpečný stroj. Síce pracuje s vysokým napätím, ale je zostrojený tak, že dokáže zabrániť zasiahnutiu elektrickým prúdom. Ak chcete viac o transformátore pochopiť, musíte vedieť, ako taký transformátor vyzerá.

Ide hlavne o dve cievky, ktoré sú uložené oproti sebe a medzi nimi je silné magnetické pole. Vinutia sú spojené spolu na jednej kostričke. Potom sú pokryté izolačnou vrstvou, aby nedošlo k úrazu. Vinutia sa potom delia na primárne a sekundárne. Samozrejme, takéto podrobné informácie už nepotrebujete vedieť. Ak už viete ako transformátor funguje a ako vyzerá, zíde sa vám vedieť, kde sa používa. Transformátor sa používa hlavne v energetike, v zážihovom motore, ako zdroj vysokého napätia pre obrazovky a v množstve ďalších strojov a každodenných vecí.

Podľa čoho sa rozdeľuje transformátor?

Keďže žijeme v 21. storočí, transformátor sa začal vyrábať v rôznych podobách. Transformátor sa rozdeľuje na niekoľko typov. Podľa typu jadra sa transformátor rozdeľuje na jadrový, plášťový a toroidný. Tiež sa transformátory rozdeľujú podľa materiálu, ktorý je použitý na transformátor z toroidného plechu, feritového jadra alebo železoprachové transformátory. Pri transformátoroch je dôležité aj chladenie, pretože sa nemôže prehrievať. Chladenie sa delí na vzduchové, olejové, vodné a podobne.

Transformátor sa tiež impregnuje, aby dokázal dosiahnuť plynulý chod. Jadro sa impregnuje najmä kvôli tomu, aby sa zvýšila jeho kompaktnosť, odolnosť a aby sa znížili zvukové efekty. Cievka sa zase impregnuje preto, aby sa zvýšila odolnosť, zlepšenie odvodu tepla a zlepšenie chemickej a mechanickej odolnosti.

Tak ako? Dozvedeli ste sa ako funguje transformátor?