Inkontinenčné pomôcky v závislosti od typu a stupňa inkontinencie

0
2405

Denný či nočný únik moču trápi nejedného z nás. Ako sa s tým popasovať a žiť prakticky bez obmedzení? Jedným zo spôsobov, ako na to, je i voľba vhodnej inkontinenčnej pomôcky.

Ako inak, ak nie so správnymi pomôckami a kozmetikou sa dá žiť takmer ako predtým. Áno, aj inkontinencia je problém, ktorý sa dá riešiť, akurát ho je treba riešiť správne. Aj vhodne zvolenými inkontinenčnými pomôckami. Aké to teda sú?

Inkontinenčné pomôcky a ich rozdelenie

Rozlišujeme niekoľko kritérií, podľa ktorých je možné posudzovať inkontinenčné pomôcky a ich vhodnosť či nevhodnosť. A to:

– podľa absorpčnej kapacity – pomôcky pre ľahký, stredný a ťažký stupeň inkontinencie

– podľa kategórie výrobku – inkontinenčné vložky, absorpčná spodná bielizeň, plienkové nohavičky pre dospelých…

– podľa pohlavia užívateľa – pomôcky určené pre ženy, mužov alebo deti.

Vložky na inkontinenciu                   

V prvom rade si ich určite nezamieňajte s vložkami menštruačnými. Inkontinenčné vložky sú teda také vložky, ktoré sú vhodné na používanie pri únikoch moču. Odporúčajú sa najmä pri ľahkom až strednom stupni inkontinencie. Rozlišujeme inkontinenčné vložky pre ženy aj pre mužov, ktoré sa od seba navzájom líšia tvarom aj veľkosťou.

K diispozícii sú aj ultra tenké inkontinenčné vložky, ktoré sú celkom nenápadné a vhodné pre slabý únik moču. Pri silnejšej inkontinencii, či už Vás trápi rozšírená stresová inkontinencia

alebo iný typ, voľte radšej vložky väčšie a hrubšie, dostatočne savé, schopné zachytiť aj väčšie množstvo moču.

A prečo toľko zdôrazňujeme, aby ste si nemýlili tieto vložky s vložkami menštruačnými? Je to z dôvodu, že na rozdiel od menštruačných vložiek sú inkontinenčné vložky schopné premeniť absorbovaný moč na gél a zároveň aj tlmia zápach.

Starostlivosť o pokožku pri inkontinencii

Pri problémoch s nechcenými únikmi moču je rovnako, ako správna voľba pomôcok dôležité zvoliť si kvalitnú a na to určenú kozmetiku. Sú to predovšetkým produkty, počnúc ochrannou vazelínou, vlhčenými obrúskami až po špeciálne sprchové gély a mydlá, ktoré nezaťažujú už i tak dosť namáhanú pokožku. Mali by to byť kozmetické prípravky s antiseptickými účinkami vhodné aj na veľmi citlivú pleť a tiež hydratujúce, pokožku nevysúšajúce krémy, mydlá či gély.