V dnešnom svete už nie je vôbec zvláštne, že ľudia bývajú len vďaka hypotékam alebo si kupujú veci vďaka pôžičkám a úverom. Banky ponúkajú rôzne možnosti, preto sa zákazník musí obracať, aby zistil, čo je pre neho najlepšie. Akú sú možnosti poskytovania pôžičiek v banke a čo sa najviac oplatí?
Ak ste v situácii, že hľadáte úver alebo jeho refinancovanie, respektíve rozmýšľate nad tým, hľadáte pár rád k spotrebným úverom a ďalším produktom, ako čo najviac zredukovať nezmyselné poplatky za čokoľvek, ste na správnom mieste a čítajte ďalej.
Urobte si malý prieskum trhu
Ak nechcete ísť hneď za poradcom či špecialistom, začnite najskôr sami sondovať – sadnite si k počítaču a pozrite si ponuky bánk. Väčšinou platí, že nový klient má lepšie podmienky ako ten dlhodobejší, ktorého si už banka chytila. Z tohto ťažte a dobre si pozrite, čo banky novým klientom ponúkajú. Pýtajte sa na čo najlepšie podmienky, veď reklamy sa len tak predbiehajú v nízkych úrokoch a bezhraničných možnostiach pôžičiek. A nezabudnite si zistiť poplatky lebo to je pre banky zlatá baňa. Čím viac poplatkov, tým horšie pre vás. Aké sú najvýhodnejšie pôžičky a čo sa oplatí?
Preverte si ponuky a zvážte úroky aj výšku mesačnej splátky
Teraz nehovoríme o hypotékach, ale o pôžičkách, napríklad do výšky 25 000 eur. Vyberte si pôžičku, ktorá vám garantuje najnižší úrok po čo najdlhšiu dobu splácania. Ak ste klientom niektorej banky a ste solventným klientom, veľakrát vás čaká už predschválený úver a banka vám ponúkne – podľa jej vlastných slov – ten najlepší úrok. Preverte si to, pozrite sa, kde vám ponúkajú nižší úrok – možno budete prekvapení a ušetríte následne desiatky eur ročne.
Pokiaľ ide o samotné následné splácanie, to samozrejme závisí od dĺžky doby splácania a podľa toho sa odvíja aj výška preplatenia pôžičky. Čím dlhšie budete banke splácať, tým viac na vás zarobí z dlhodobého hľadiska. Snažte sa preto nájsť si tú povestnú zlatú strednú cestu – aby ste veľa nepreplatili a aby aj výška mesačnej splátky zodpovedala vášmu príjmu a nezruinovala vás. A nezabudnite na úrok, ten si vyberte čo najnižší, ak to banka dovolí. Pri serióznom konaní sa to dá a niektoré banky sú viac ústretové ako iné. Ak si urobíte dobrý prieskum trhu, tak zistíte, že v prípade prvej pôžičky môžete dostať aj bezúročnú pôžičku. V takom prípade sa teda jedná o najlacnejšiu pôžičku na trhu. Jedine že by ste ešte našli ponuku, kde by vám za zobratie pôžičky ešte boli ochotný aj zaplatiť.
Pozor na poplatky
Poplatky zvyknú byť často absurdné a niekdy skutočne za všetko. Pred podpisom zmluvy o čerpanie úveru alebo pôžičky si vyčleňte čas a prečítajte si všeobecné obchodné podmienky banky. Aby ste nezostali prekvapení skrytými poplatkami. Čudovali by ste sa, za čo všetko sú banky schopné vypýtať si od vás peniaze. Napríklad u niektorých bánk platíte za to, že si predčasne splatíte úver – nájdite si preto takú banku, ktorá tento nezmyselný poplatok nepožaduje alebo má miernejšie podmienky. Na poplatky ale treba dohliadať všeobecne – čím menej, tým lepšie pre vás.
Pokiaľ ide o úroky, reklama vám často povie, že banka vám dáva úrok napríklad “už od 1.49%”. Dávajte pozor špeciálne na to slovné spojenie “už od” – ak je banka transparentná, vie vám dať tú konkrétnu ponuku úroku (napríklad) 1.49 % a nepovie vám, že ten úrok sa týka iba vybranej úzkej skupiny klientov. A ešte vám ako odmenu za vašu naivitu pribalí poplatky.
Nebojte sa refinancovať svoje pôžičky
Ak si chcete refinancovať pôžičku, vaša banka, od ktorej odchádzate, povie, aby ste doplatili za odchod. Konkurenčná banka, kam chcete ísť, vám však môže pomôcť – preto si dobre pozrite (či už sami alebo cez poradcu), kam ísť a kto vám dorovná hroziacu stratu. Nebojte sa osloviť viacero bánk a vyberte si podmienky, ktoré sú pre vás najvyhovujúcejšie. Ak niekto dorovná alebo prekoná ponuku vašej banky, tak sa nebojte ísť do toho. Noví klienti sú vždy vítaní a vždy majú na výber z mnohých dobrých podmienok.
Summa summarum…
…je to na vašom prieskume a vašej trpezlivosti, akú pôžičku a za akých podmienok si vyberiete. Nebojte sa opýtať aj známych. Ale najmä si porovnajte ponuky na pôžičky a zvážte faktory ako úrok, napríklad za akých podmienok sa ponúka ten najnižší. Poplatky za úver a sprievodné služby, podmienky predčasného splatenia pôžičky, výšku mesačnej splátky a koľko reálne preplatíte (na to majú banky vždy kalkulačky priamo na stránke).
V konkurenčnom boji sú banky schopné poskytnúť vám aj zníženie úroku, preplatiť náklady na odchod z vašej stávajúcej banky, ponúknuť možnosť refinancovať aj iné úroky za dobrých podmienok a tiež vám poskytnúť napríklad výnimočne nižšiu splátku za jeden mesiac – tieto detaily závisia od ponuky jednotlivých bánk. Základom je dobre sa zorientovať a nebáť sa pýtať si čo najlepšie podmienky na pôžičku.