Správna údržba zimných pneumatík

0
1996

Na to, aby zimné pneumatiky správne fungovali a garantovali dlhú životnosť, je nevyhnutná dôkladná údržba. Najdôležitejšie sú štyri zložky, ktoré treba mať v každom prípade perfektne nastavené a je nevyhnutné ich pravidelne kontrolovať. Ide o tieto základné faktory: tlak, centrovanie, striedanie a behúň.

Tlak

Hustenie pneumatík musí byť vždy na úrovni odporúčanej výrobcom. Údaje k hodnotám potrebných tlakov sa najčastejšie nachádzajú na okraji vodičových dverí alebo na veku nádrže. Tlak by sa mal kontrolovať aspoň raz za mesiac a pokiaľ dochádza k výraznejším zmenám teploty (rozdiel +/- 15°C) aj častejšie, a to z dôvodu výraznejšej zmeny vnútorného tlaku. Pravidelné testy pneumatík zaručene netreba podceňovať. Vďaka ním predídete mnohým nepríjemnostiam. Samozrejmosťou je meranie tlaku na nezahriatych pneumatikách, inak dochádza k skresľovaniu a nesprávnym hodnotám. Manuálna kontrola hustenia sa odporúča aj pri autách s automatickým senzorom tlaku, keďže niektoré modely signalizujú len výrazný rozdiel alebo úplné vyfučanie.

Geometria

Odborníci radia skontrolovať obe nápravy aspoň raz ročne alebo po najazdení 25 tisíc kilometrov, aby sa vopred zachytili aj menšie odchýlky od ideálnej osi, a tak sa zabránilo nepravidelnému opotrebovaniu pneumatík. Pokiaľ počas jazdy na rovnej vozovke zistíte, že auto ťahá do strany alebo neobvykle vibruje, ihneď navštívte najbližší pneuservis – predĺžite tým životnosť pneumatikám a aj jazda bude bezpečnejšia.

Striedanie

Striedajte pneumatiky každých 10-tisíc kilometrov – zabránite tým nepravidelnému opotrebovaniu, predĺžite životnosť a znížite riziko defektu.

Behúň

Hĺbku dezénu občas skontrolujte špeciálnym meračom alebo aj obyčajným pravítkom. Ide o jeden z najdôležitejších faktorov bezpečných zimných pneumatík. Ak zistíte, že sa blížite k hranici 4 mm, začnite uvažovať o kúpe novej sady, keďže sa pod túto hranicu neodporúča jazdiť, aj keď je zákonom stanovené minimum 1,6 mm. Dôležitá je aj vizuálna kontrola na zistenie odrenín, prasklín a iných poškodení, ktoré minimálne znížia životnosť pneumatiky a v najhoršom prípade aj defekt s nečakaným a nepredvídateľným koncom.

Počas mrazivých dní občas skontrolujte veká ventilov. Do otvoreného ventilu sa ľahko dostane voda z mokrej vozovky, ktorá po zamrznutí môže spôsobiť vyfučanie gumy a pripraví Vám tak nemilé prekvapenie. Skontrolujte aj svoje plechové disky (alebo iný variant), prípadne zvážte kúpu nových. Skúste si z kontroly hustenia pneumatík spraviť pravidelný zvyk, tá je počas zimných mesiacov obzvlášť dôležitá. Vyberte si správny a spoľahlivý model zimnej pneumatiky, ide predsa o Vašu bezpečnosť.

Zdroj: rethinktires.ca

Foto: pneumatiky.sk