Čo ovplyvňuje naše starnutie?

0
2811

Ľudia celé veky hľadajú spôsoby, ako žiť večne. Bolo to tak už v gréckej mytológii a stretávame sa s tým i v moderných sci-fi filmoch. Človek neustále bojuje s prírodou a podarilo sa mu prekročiť mnohé hranice. Dožívame sa oveľa vyššieho veku ako naši predkovia. Môže za to zníženie  úmrtnosti dojčiat, vytváranie účinných vakcín a zníženie počtu úmrtí spôsobených rôznymi civilizačnými chorobami. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pomohla veda predĺžiť človeku život o takmer tri desaťročia.

Stále nám však nestačí to, čo sme dosiaľ dosiahli. Starnutie je pre nás stále hrôzostrašným strašiakom. Prečo by sme nemohli žiť večne? Čo vy na to? Večný život Vám síce nezaručíme, ale pozývame Vás na prehliadku toho, čo so starnutím priamo súvisí. 

Porekadlo „Von so starým a dnu s novým“ môže pomôcť predchádzať chorobám súvisiacim s pribúdajúcim vekom. Vedci to vyskúšali na potkanoch. Keď im odstránili staré bunky, predišli šedým zákalom a strate svalovej hmoty. Aj keď bola liečba prevádzaná na starších hlodavcoch, zhoršovanie svalových a tukových buniek bolo takmer zastavené po tom, čo vedci začali s odstraňovaním starnúcich buniek. Pokiaľ sa tento prístup osvedčí, mohlo by to pomôcť k vývinu vakcíny, ktorá vytvorí imunitu buniek voči starnutiu. 

 

Zníženie kalórií v strave by takisto mohlo priniesť dlhší život.Vedci sa domnievajú, že požívanie jedla v menších dávkach by mohlo človeku prinavrátiť až päť rokov z bežného ľudského života. 

Rýchlosť starnutia ovplyvňuje aj Váš genetický odkaz. Ste to, čo jete! No dalo by sa tiež povedať, že ste to, čo sú Vaši rodičia. Rodinu si nevyberáme, no práve ona má na nás najväčší vplyv. Ako sa Vaši rodičia stravovali, kým ste sa narodili, alebo koľko stresu museli znášať – toto všetko sú detaily, ktoré spečatia Váš osud. Mužský potomok môže ovplyvniť stovky génov jeho potomkov. 

Buďte pracovití. Ničnerobenie je dobré na zrelaxovanie, ale nie je kľúčom k dlhému životu. Podľa výskumu žijú pracovití a obozretní ľudia oveľa dlhšie. Štúdia sledovala viac ako 1500 detí od roku 1920 až do súčasnosti. Analýza dlhovekosti tejto skupiny detí bola zverejnená v knihe Dlhovekosť. Spoľahlivé a obozretné deti sa vyhli rizikám a nakoniec vstúpili do stabilných vzťahov – silný impulz pre zdravie, šťastie a dlhovekosť. Svedomitá a pracovitá osobnosť si tak predĺži život v priemere o dva až tri roky.

Vedci prišli pri skúmaní dlhovekosti aj k zaujímavej skutočnosti týkajúcej sa tzv. ekvádorských trpaslíkov. Štúdie vykonávané na Ekvádorčanoch s Laronovým syndrómom, ktorý spôsobuje nízky vzrast, šokovali vedcov, keď si uvedomili, že títo ľudia sú v podstate odolní voči rakovine a cukrovke. Ich choroba je spôsobená mutáciou proteínu, ktorý reguluje rast buniek, no ukázalo sa, že vplyv mutácie vedie aj k odolnosti voči závažným civilizačným chorobám.  Hoci žiaden z týchto ľudí nežil dlhšie než zdraví jedinci, štúdia zistila, že sa u nich častejšie vyskytujú úmrtia v dôsledku nehôd a nadmerného požívania alkoholu.

Potrebujete zámienku oženiť sa? A čo tak dlhší život? Celkom dobrý dôvod, nemyslíte? Vedci zistili, že sú to práve ženáči, kto presahuje vekovú hranicu nad sedemdesiat rokov. Čo sa rozvedených pánov týka, tak z nich iba jedna tretina dosiahla tento vek. Muži, ktorí sa nikdy neoženili, prežili tých, čo sa rozviedli, ale nie tých, ktorí sa oženili a nerozviedli. U žien je účinok nižší. Ženatí muži žijú v priemere o 10 rokov dlhšie ako slobodní, pritom vydaté ženy žijú len o 4 roky dlhšie ako slobodné.

Doprajte si dostatok proteínov. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Biological Chemistry uverejnila, že proteín nazvaný arrestin priamo reguluje dĺžku života. 

Starnutie nie je smutné preto, že prichádzate o radosti, ale preto, že strácate nádej. Pre dnešnú generáciu však svitá nová nádej, ktorá ju bude sprevádzať celý život, pretože sme viac ako inokedy v blízkosti odhalenia tajomstva dlhovekosti. No ani staroba nie je hanba. Prináša so sebou múdrosť. A ako povedal Johan Wolfang Goethe: “Nie je umenie zostarnúť, ale zniesť to!”

Zdroj: livescience.com

Foto: lovequotes99.com, livescience.com, houseofpain.com,