Komplexné upratovanie domácnosti je nevyhnutné pre zdravie človeka

0
2192

Rovnako ako v prírode aj vo všetkých aspektoch života ide o neustály a nikdy nekončiaci boj. Nie inak tomu je, aj keď sa vrátime z práce a doma nás čaká druhá šichta v podobe nášho bytu, ktorý treba vyčistiť.

Samozrejme, či chceme alebo nechceme, do našich domovov sa neustále dostáva prach, špina, mikroorganizmy, roztoče a rôzne iné živočíchy, ako napríklad pavúky. Isté je, že keď dokončíme komplexné čistenie a hĺbkové tepovanie našej domácnosti, chvíľu sa možno zdá, že sa nič nedeje, ale postupne sa znovu začne objavovať prach a pavučiny. Či chceme či nechceme, jednoducho ako sa toto znečistenie hromadí, postupne fázu za fázou si vytvára vlastný mikrosvet, v ktorom sa perfektne darí plesniam, baktériám, roztočom a aj vírusom.

Podľa výskumov renomovaných inštitúcií, je ideálne  komplexné hĺbkové upratanie celej domácnosti robiť dvakrát do roka. V rámci tejto činnosti treba robiť všetko cez vyhádzanie nepotrebných miesto zaberajúcich vecí, od utierania prachu, až po tepovanie kobercov, behúňov, všetkých matracov a pohoviek.

faros

 

Tipy a rady pre domácnosť

Nebaví vás upratovanie domácnosti, alebo máte jednoducho len málo času? Zbytočne sa kvôli tomu nestresujte. Vďaka týmto radám zvládnete upratovanie naozaj raz dva.

Bleskový recept pre čistú mikrovlnku: nakrájajte citrón na kúsky a dajte ho do misky, ktorá je vhodná na ohrev v mikrovlnnej rúre. Potom misku naplňte približne pol litrom vody, dajte ju do mikrovlnky a zahrievajte na najvyššom stupni približne minútu. Mastnota a špina sa tým uvoľní, potom rúru už len stačí jednoducho vytrieť vlhkou handričkou.

Ako vyčistiť koženú sedačku? Jednoducho. Bielok z vajíčka kožu nádherne vyčistí a oživí. A tak ho môžete smelo využiť aj na koženú sedačku. Najskôr ale kožu poriadne zotrite nasucho. Potom dotuha vyšľahajte bielok. Naneste ho na jemnú handričku a sedačku utrite. Nechajte zaschnúť a vyleštite, výsledkom bude krásne vyčistený gauč, ktorý bude vyzerať ako nový.

Špinavé žalúzie? Žiadny problém. Stačí obyčajný lieh a lamely žalúzií budú zase krásne čisté. Je to jednoduché: vlhkú handričku oviňte okolo stierky na cesto z umelej hmoty a nalejte lieh do misky. Ponorte do nej stierku a lamely ním z oboch strán zotrite.

Zašlý koberec ľahko vyčistíte vďaka kúre so samočistiacim efektom. Posypte koberec vlhkou soľou a nechajte ju pôsobiť približne hodinu. Uvidíte, ako sa krásne vyčistí. Schnúca soľ totiž nasaje všetku špinu, ktorá sa do koberca “zažrala”. Potom už len stačí koberec dôkladne povysávať. Sami budete prekvapení, ako budú farby opäť žiariť.

Text: Andrea