5 tipov, vďaka ktorým si vyberiete najvhodnejší dron

0
2026

18Len pred pár rokmi sa nám zdala predstava vlastniť malý vrtuľník s kamerou absurdná. A dnes? Úplne bežná realita. Čím sú drony prístupnejšie, tým častejšie sa stretávame s kúpou nevhodného kúsku. Týchto 5 tipov vám poradí, na čo si dať pozor predtým, ako sa rozhodnete, aký dron si kúpiť.

1. Aký typ dronu je pre vás najvhodnejší

Začiatočníci robia často chybu, že nevedia, na čo chcú dron používať. Kupujete ho ako hračku pre deti, plánujete s ním závodiť alebo chcete robiť krásne zábery z výšky? Toto je prvá otázka, na ktorú musíte nájsť odpoveď hneď na začiatku cesty za vysnívaným dronom. Ak sa chcete zabaviť spoločne s deťmi na lúke, hračkársky dron je pre vás ideálny. Milujete rýchlosť, akrobatické kúsky a uvažujete, že sa prihlásite na súťaž? Berte závodný model. V prípade, že chcete krásne fotografie či videá, siahnite po drone s kvalitnou kamerou.

2. Ako dlho vydrží dron lietať

Dĺžku letu na jedno nabitie ovplyvňuje viacero faktorov – batéria, váha či štýl vášho lietania. V priemere vydrží dron vo vzduchu 12-15 minút. V zásade platí: čím kvalitnejší model máte, tým dlhšie zvládne lietať. Tie najlacnejšie vydržia na jedno nabitie vo vzduchu 5 minút, špičkové drony aj 30 minút. Dĺžka letu na úrovni 20 minút je úplne dostatočná aj pre náročnejších používateľov.

3. Náročnosť ovládania

Ak ste nikdy predtým ešte dron neovládali (alebo iba málo), kupovať si model za niekoľko tisíc eur je zbytočnosť. Prečo? Ovládania týchto modelov je veľmi náročné a bez predchádzajúcich skúseností môže dôjsť k „leteckej katastrofe“ a dron môžete poškodiť. Preto je dobre začínať lietať s lacnejšími kusmi s menej komplikovaným ovládaním. Ak vo svete dronov nie ste nováčik, určite si dajte záležať aj na výbere vhodného typu ovládača. Nie každý vám dokáže v reálnom čase poskytnúť informácie o rýchlosti, výške alebo aj obraz z kamery v skutočnom čase vďaka menšiemu LCD displeju na ovládači.

4. Kvalita kamery

Technológia pokročila a vďaka tomu si dnes kúpite dron s kamerou už za pár desiatok eur. Pripravte sa však na to, že zábery nebudú kvalitné. Preto ak chcete používať dron na fotenie či natáčanie, vždy si skontrolujte rozlíšenie snímania kamery. Okrem toho si dajte pozor na to, aby mal aj stabilizáciu obrazu. Bez nej by mohli byť zábery nielen roztrasené, ale aj rozmazané.

5. Radšej si priplaťte

Znie to ako klišé, ale platí stopercentne – ak si nechcete po prvom nevydarenom pristátí kupovať nový dron, priplaťte si. Na trhu síce nájdete množstvo cenovo príťažlivých modelov, pri ktorých si poviete: „To je ako zadarmo, to musím mať,“ no buďte opatrný. Jasné, ak chcete skúsiť, či vás bude dron baviť, skvelý nápad. No ak to myslíte čo i len trochu vážne, poobzerajte sa po značkách s tisíckami spokojných klientov ako Parrot, Rayline či vo vyššej cenovej kategórii Yuneec.

Univerzálny návod na výber ideálneho dronu neexistuje, no ak sa budete riadiť týmito tipmi, určite si kúpite ten najvhodnejší pre vás.