Chcem podnikať: Zn. rýchlo a jednoducho!

0
1576

Mnoho ľudí čoraz viac premýšľa o osamostatnení sa. Ísť si za svojím podnikateľským snom, byť sám sebe pánom a zarábať pekné peniaze, to je predstava viac ako lákavá. Založenie s.r.o. však sprevádzajú mnohé prekážky v podobe, pre nejedného nádejného podnikateľa, zdĺhavého procesu vybavovania, chodenia po úradoch a vypisovania rôznych úradných tlačív.

Je preto dobré sa na to, psychicky aj vedomostne už vopred pripraviť, aby ste sa tým potom nenechali odradiť.

Viete, čo všetko je nutné vybaviť, ak si chcete založiť spoločnosť ?

Chcete s.r.o-čku?

V tom prípade rátajte s pomerne zdĺhavým procesom plným zákonných lehôt, ktoré prosto neobídete.  V preklade do ľudskej reči – Veľa čakania na potvrdenie toho i onoho a aj správne poplatky na úradoch, ktorým sa jednoducho nevyhnete.

Istotne oceníte pomoc odborníka, skúsený ekonóm či advokát vám vedia mnohé uľahčiť, aj vysvetliť. Ak sa ale odvážne vrhnete do vybavovania s.r.o. na vlastnú päsť, začnite týmto:

  • Dôkladne a správne vyplňte doklady ako sú Zakladateľská listina, resp. Spoločenská zmluva, Podpisový vzor a iné prepotrebné prehlásenia.
  • Vypracované listiny je následne potrebné odniesť na príslušný Okresný úrad – odbor živnostenského podnikania, kde si vybavíte živnostenské oprávnenie pre vašu novú spoločnosť. Vydanie tohto oprávnenia trvá zhruba 3 – 5 pracovných dní.

Nezabúdajte, že za každú voľnú živnosť sa platí správny poplatok 5 eur, za viazanú či remeselnú je to dokonca 15 eur.

  • Teraz vás čaká návšteva príslušného Daňového úradu, na ktorom požiadate o vydanie súhlasu so zápisom do Obchodného registra SR. V prípade, že nemáte žiadne nedoplatky na daniach, resp. sú menšie ako 170 eur, Daňový úrad by vám mal vydať súhlas do 5 pracovných dní.
  • Ďalšia povinnosť na ceste k vytúženej firme vás tiež príliš nepoteší. Prišiel čas zájsť do banky, vytvoriť nový, najlepšie podnikateľský účet a po preukázaní sa Zakladateľskou listinou, prípadne Spoločenskou zmluvou naň vložiť sumu minimálne 5 000 eur. A vypýtajte si výpis, ako doklad o vklade danej sumy.
  • Následne všetky dokumenty spolu s návrhom a kolkami (v celkovej hodnote 331,50 eur) podáte na príslušný Registrový súd. Do 5 pracovných dní tento súd vydá Potvrdenie o zápise spoločnosti a Výpis z Obchodného registra.
  • To však stále nie je všetko . Pre možnosť fakturovať je ešte nevyhnutné mať DIČ, teda registrovať spoločnosť na miestnom Daňovom úrade. Zvyčajne do 8 dní od podania žiadosti vám odošlú na adresu vašej spoločnosti kartičku s DIČ.

Tak čo, ste odhodlaní absolvovať celý tento proces?

Už viete ako založiť s.r.o. ?

Ak áno, zrejme to myslíte so svojím podnikaním vážne a v tom prípade nám neostáva nič iné, len zaželať vám veľa úspechov.

Foto: © elnariz / Dollar Photo Club